+48 697 097 742  

Podział towarów według kodów artykułu

Porządek w magazynie można utrzymać za pomocą różnych rodzajów klasyfikacji. Ważne jest, aby każdy artykuł był odpowiednio sklasyfikowany tak, aby można było go łatwo znaleźć, gdy jest potrzebny, oraz aby można było zorganizować sprzedaż i zakup produktów. Zazwyczaj współpracujące z nami magazyny pracują w oparciu o programy zarządzające, które odpowiednio zaktualizowane pozwalają znaleźć wszystkie niezbędne informacje o towarze znajdującym się w magazynie. Aby móc sprawnie pracować z tym rodzajem programu, każdy produkt wchodzący do magazynu powinien być opatrzony kodem i wprowadzony do systemu, tak samo jak i każdy produkt wychodzący z magazynu.

Umieszczane kody mogą być te same co kody produktów lub kody specjalnie przygotowane do zarządzania magazynem. Wybór należy do kierownika magazynu, ale żadna metoda nie jest lepsza od drugiej. Każdą decyzję należy podejmować na podstawie tego, jak chce się zorganizować magazyn.

Różne metody podziału towarów według kodów

Istnieją różne sposoby kodowania produktów w magazynie, a wybór zwykle zależy od rodzaju firmy: firma produkcyjna przyjmuje inne kody niż firma handlowa, tak jak mały magazyn może wybrać prostszą i bardziej intuicyjną metodę niż duży magazyn dystrybucyjny. W tym ostatnim przypadku ma miejsce nieustanny przepływ artykułów należących do różnych kategorii produktowych, często w dużych ilościach.

Tego typu magazyny stosują standardowe kodowanie EAN, czyli wspólny kod kreskowy, który pozwala jednoznacznie zidentyfikować każdy produkt w całej Unii Europejskiej. Mniejsze magazyny czy duże firmy, które chcą spersonalizować zarządzanie magazynem, mogą zastosować trzy inne typy kodowania:

  • Kod opisowy
  • Kod progresywny
  • Podwójny kod.

Spójrzmy na detale.

Podział towarów według kodów opisowych

Powszechnie stosowaną przez firmę G&G metodą podziału towarów w magazynie jest kodowanie opisowe. W praktyce w kodzie artykułu używany jest termin lub intuicyjny skrót, który przywołuje jego identyfikację. Jeśli istnieją warianty niektórych produktów, do pierwszej części intuicyjnej dodawana jest druga część, która określa jego cechy. W przypadku produktów zarezerwowanych lub na zamówienie, na kodzie można nanieść odniesienie do klienta.

Podział towarów według kodów progresywnych

Innym rodzajem kodu używanego do katalogowania produktów jest kod progresywny. W tym przypadku produkty są identyfikowane kodami alfanumerycznymi. Zwykle część progresywną dołącza się do stałej podstawy, aby tworzyć kategorie i podkategorie towarów.

Podwójny kod

Natomiast w przypadku podziału produktów w magazynie według podwójnego kodu łączone są dwa rodzaje poprzednich kodów. W praktyce pierwsza część kodu jest intuicyjna, natomiast druga część jest progresywna i ściśle związana z pierwszą. Stosowanie tego typu kodowania ułatwia i przyspiesza wyszukiwanie produktów w systemie zarządzającym, ponieważ można je wyszukiwać według kodu progresywnego lub według cech.

Etap bardzo delikatny

Etap podziału towarów według kodów artykułów nie należy do prostych, a ryzyko popełnienia błędu jest bardzo wysokie. Są to błędy, które nie mają natychmiastowych konsekwencji, ale mogą mieć wpływ na wyniki ekonomiczne firmy w dłuższej perspektywie. Z tego powodu uważamy, że na tym etapie ważne jest wsparcie pracowników odpowiednim sprzętem, aby być jak najbardziej precyzyjnym w celu uniknięcia nieskoordynowanego zarządzania magazynem.

Jesteś gotowy, aby zaoszczędzić na kosztach zarządzania?

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać bezpłatną indywidualną konsultację

Image

© G&G - PL1180937920 | Powered by ML Soluzioni Web